N. „K.“ Csóka (vlastním jménem Nikoleta Csóková; 1981)
Narodila se v Dunajské Stredě na Slovensku, studovala na Filozofické fakultě Ostravské univerzity filologii; v Maďarsku v Piliscsabě (2004) a v Budapešti (2006) zpracovávala bakalářskou a diplomovou práci o česko-maďarských překladech; dnes žije v Ostravě. Mluví několika jazyky (čeština, slovenština, maďarština, angličtina, němčina).

V roce 2004 získala čestné uznání za povídku Kříž s trnovou korunou v literární soutěži Šrámkova Sobotka. Cenou jí byl kurz tvůrčího psaní pod vedením Jiřího Dědečka. Čestné uznání VOŠ Josefa Škvoreckého získala za povídku Marvinova teorie v roce 2006. V roce 2010 vydala 1. díl fantasy pentalogie Alvarové a v roce 2012 publikovala sbírku hororových povídek Démon odplaty, v níž se objevily obě oceněné povídky. Druhá kniha v pořadí byla představena i ve dvou pořadech v Českém rozhlasu, jedním z nich byl pořad Apetýt.

Začínala jako novinářka v MF Dnes, v roce 2008 editovala knihu maďarského básníka Istvána Vöröse V okně spící, přes 9 let pracovala jako mediální analytik pro ČT (např. pořad Otázky Václava Moravce), Novu, Primu (např. Nedělní Partie), slovenskou (např. O 5 minút 12) a maďarskou televizi. V roce 2013 byla hlavním mediálním analytikem pro diskusní pořady v českých prezidentských volbách.
Pět let tlumočila a překládala pro občanské sdružení Protimluv a spolupracovala i s Maďarským kulturním střediskem v Praze a v Ostravě. Účastnila se projektu s názvem Současný jazyk v médiích pro Ústav pro jazyk český Akademii Věd ČR; byla členem ostravské skupiny vědců. Několik let spolupracovala s ostravským kulturním střediskem Fiducie, učí a věnuje se copywritingu a jazykům.

Od roku 2014 píše blog s názvem N. K. Csóka aneb blog jedné spisovatelky, který byl v roce 2016 nominován mezi 100 nejúspěšnějších blogů roku. V květnu 2016 se účastnila projektu Celé Česko čte dětem, kdy navštívila Základní školu Hello v Ostravě a předčítala ze svých knih a také byla v rozhovoru Tři jazyky, tři identity aneb rozhovor se spisovatelkou N. K. Csóka (maďarském originálu 3 nyelv, 3 identitás avagy beszélgetés N.K. Csóka írónővel) představena maďarskému publiku nejen v České republice, ale také v Maďarsku. V současné době pracuje v komerční sféře.

Close Menu